...

تعمیرات کولر گازی

تعمیرگاه مجاز و مرکز تخصصی تعمیرات پکیج شبانه روزی در تهران و کرج. ۹۰٪ موارد با مطالعه این مقاله و مشاهده ویدیو خودتان رایگان تعمیر کنید. آموزش تعمیر پکیج دیواری دوره‌ای کاملا تخصصی و مرتبط با نصب پکیج دیواری می‌باشد. با توجه به رشد روزافزون ساختمان سازی مخصوصا ساختمان های کوچک، نیاز این ساختمان ها به سیستم گرمایشی بسیار زیاد است از طرفی استفاده از پکیج های دیواری جهت تولید آب گرم و سیستم گرمایش ساختمان بسیار به صرفه می باشد. دوره تعمیر پکیج دیواری شامل: عیب یابی و تعمیرات پکیج،آموزش سرویس کامل پکیج،آموزش رسوب گیری پکیج، آموزش عملی هوا گیری پکیج و . . . می‌باشد. آموزشگاه فنی برق در راستا پیشرفت هنرجویان این دوره را در کارگاه های مجهز با جدید ترین ابزار توسط اساتید مجرب به طور عملی آموزش می‌دهد. هنرجویان پس از گذراندن این دوره مهارت لازم برای تعمیرات انواع پکیج را به دست آورده و می‌توانند وارد بازارکار این حوزه شوند. تعمیرات تخصصی کلیه قطعات یدکی پکیج مثل مبدل حرارتی، پمپ و… تعمیرات انواع پکیج دیواری در شهر تهران به صورت شبانه روز سرویس سالیانه انواع پکیج دیوار نمایندگی مجاز اکثر برندهای ایرانی و خارجی {ایران رادیاتور . بوتان . ایساتیس . گلدیران . تاچی . مرکوری} اگر به دنبال آموزش تعمیر پکیج هستید و یا اگر شما تعمیرکار پکیج تازه کار میباشید و به دنبال تکمیل دانش خود از پکیج دیواری هستید و یا حتی اگر جزو مصرف کنندگان انواع پکیج دیواری میباشید که در حال حاضر با خرابی این دستگاه روبرو هستید و برای برطرف کردن مشکلات دستگاه خود به کمک احتیاج دارید، عجله نکنید. بهتره بدونید شما در حال حاضر وارد سایتی شده اید که صفر تا صد آموزش پکیج دیواری را به صورت کاملا رایگان در اختیارتان قرار میدهیم.

کولرگازی چیست؟

یک دستگاه تهویه مطبوع است که دوقابلیت دارد کولرهای گازی قابلیت سرد وگرم کردن هوا ومحیط را در همه فصل های سال دارد.

یک کولرگازی تشکیل شده که اپراتور های  که هوای گرم را جذب کرده وسپس به کمپرسور گازخنک کرده و به بیرون انتقال دهد.

شرایط کارکردکولرگازی ازلحاظ دماچگونه است؟

یکی از مهمترین مسایلی که قبل از خرید کولرگازی باید مورد توجه قرار گیرد شرایط کارکرد کولر گازی از لحاظ دمایی می باشد زیرا کولرهای گازی در خارج از محدوده ی دمایی کارکردشان کمپرسورشان خاموش شده و یا راندمانشان به شدت افت می کند.این محدوده دمایی به عامل های گوناگونی وابسته است که مهمترین آن کمپرسور دستگاه می باشد.

اکثر کولرهای گازی تا دمای ۴۳ درجه سانتیگراد کارآیی دارند و برخی از مدل ها تا ۵۲ درجه سانتیگراد را نیز تحمل می کنند که به اسم تروپیکال شناخته می شوند.

در گرمایش نیز تمام کولرهای گازی تا دمای صفر درجه سانتیگراد کارآیی دارند و برخی از مدل ها تا منفی پنج٬منفی هفت٬ منفی ده٬ و حتی منفی پانزده درجه سانتیگراد را نیز تحمل می کنند که در مورد هر دستگاه متفاوت بوده و باید در هنگام خرید از کارشناس فروش اطلاعات مربوط به هر دستگاه گرفته شود.

توضیح مختصر راجب سیکل  کاری کولرگازی؟

کولرهای گازی بر اصل سیکل های تبرید کار می کنند که از چهار بخش کلی تشکیل شده اند:کمپرسور-کندانسور-اواپراتور-لوله مویین یا شیر انبساط.

مبرد فشار پایین در اواپراتور(یونیت داخلی) حرارت محیط را جذب می کند و از مایع به گاز تغییر فاز می دهد گاز مبرد وارد کمپرسور(قلب سیستم) شده و فشرده می شود و دما و فشارش افزایش می یابد تا در کندانسور(یونیت خارجی) گرمای جذب شده از محیط داخل را به کمک فن به هوای بیرون منتقل کند و با تغییر فاز از گاز به مایع تبدیل شود این مایع به کمک لوله مویین یا شیر انبساط فشار و دمایش باز هم کاهش می یابد تا توانایی جذب حرارت در اواپراتور را داشته باشد و این سیکل پیوسته تکرار می شودد

کولرگازی از دوقسمت  الکتریکی ومکانیکی تشکیل شده است.

قسمت الکتریکی؟دراین قسمت از دوشاخه وسیم رابط کمپرسور-خازن-رله باز زیاد(اورلود)رله راه اندازه ترموستات کلیدچند وضعیتی یا کلیدفن -کلید اصلی کولرگازی وکنترل از راه دور کولرهای دوتکه می باشند

درکولرگازی از یک خازن ودربعضی از دو خازن استفاده می شود که یک خازن برای راه اندازی موتورفن ویک خازن برای کمپرسوراستفاده میشود.

قسمت مکانیکی؟دراین قسمت عین قطعات مکانیکی یخچال می باشد.مانندکمپرسور کندانسور رادیاتور اوپراتور (درایر)پروانه اوپراتور لوله مویین سینی زیرکولر خروجی هوامی باشد. درکمپرسور کولرگازی دو مکانیسم به کار رفته است .که از پیستون میل لنگ طراحی شده اما نوع دیگرکمپرسور فاقدمیل لنگ وپیستون بوده و روتور درحال چرخش به وسیله ی فرم خاصی گاز را ازمسیر ورودی میگیرد وان را وارد لوله رفت میکند این نوع کمپرسور را (دورانی )می نامند.

درکولرگازی از دوپروانه استفاده میشودکه روی یک محور هستندکه یکی از پروانه ها هوا را از مجرای ورودی مکیده وبا وزش ان کندانسور گرما به محیط خارجی منزل می راند پروانه دوم  بهقسمت جلوی موتورفن متصل است که هوا را از مجرای ورودی مکیده وبا وزش ان را به اوپراتور گرما به محیط وارد می کند.

اجزای کولر گازی:۱-کمپرسور-۲-شیرانبساط-۳-کندانسور-۴لوله مویین-۵-اوپراتور-

انواع کولرگازی 

1  کولرگازی پنجره ای(یونیت)

۲کولرگازی پرتالک

۳کولرگازی اسپلیت(دوتکه)

۴کولرگازی ایستاده و زمینی

     1- کولر گازی پنجره ای
کولر گازی پنجره‌ای نوعی از کولر گازی‌های ساده به‌شمار می‌رود که نسبت به دیگر کولرهای گازی محبوبت زیادی ندارد. کولر گازی سقفی یا پنجره‌ای از کندانسوری تشکیل شده که به سمت خارج کولر گازی قرار دارد و فن کندانسور در پشت آن نصب می‌شود تا هوا را از محیط خارج دمیده و به حذف گرما از کنداسور کمک کند. کولر گازی سقفی یا پنجره‌ای حالت گرمایش و ریموت کنترل ندارد به همین دلیل نسبت به سایر کولر های گازی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین کولر گازی سقفی یا پنجره‌ای معایبی نیز به همرا دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مصرف بالای برق و انرژی و ایجاد سر و صدا اشاره کرد.

   اجزای کولرگازی پنجره ای

1موتورفن؟موتور فن کولرهای گازی پنجره ای از دو شفت تشکیل شده است که در دو طرف موتورقرارگرفته است .که هریک ازاین شفت هافن هایی نصب شده است که یکی درسمت تبخیر ودیگری درسمت کندانسور قرارگرفته است.

2تبخیرکننده یا اپراتور؟این جز قسمت داخلی یونیت هست که خنک سازی محیط را انجام میدهد در اصل جزمعادل با یونیت داخلی کولرگازی اسپلیت است که در داخل ساختمان نصب کرده وبه یونیت خارجی وصل میدهیم .

3-پنل کولر؟پنجره ای  درسمت داخل کولرقرارمیگیرد وتوسط کاربرقابل مشاهده است که سیستم کنترل دستگاه را به دومدل الکتریکی ومکانیکی میباشد.که سیستم مکانیکی دارای ولوم چرخشی برای تغییر سرعت فن بود ولی سیستم مدرن از طریق ریموت کنترل به صورت اتومات باگوشی هوشمند نیزکنترل میشود اما اغلب این مدلها افقی هستن پنل قابلیت جداسازی ونصب مجددمیباشد که میتوان با تنظیم دریچه های ان دربرخی ازمدل ها جریان خروج و ورود سیستم راکنترل نمود که دربعضی ها حالت عمودی وجود دارد.

4-کویل برودتی؟ کویل از اجزای داخل میباشد که فیلترهوا روی ان تعبیه شده است که انتقال حرارت بین جریان وهوا هستند که به عنوان مبدل حرارتی سیستم درنظر گرفته شده است.

  5- فن دمنده؟این نوع فن از نوع فن های گریزاز مرکز یا سانتری فیوژاست که وظیفه انتقال ودمیدن جریان هوای خنک شده و تبخیرکننده به محیط بیرون ازسیستم را به عهده دارد.

6-کمپرسور؟ برای اینکه بتواند درسیکل برودتی سیستم حرکت کند و دقیقا مطابق با حالت کولرگازی خنک سازی را انجام دهد توسط کمپرسور کمپرس فشرده شده وارد سیکل ‌میگردد که درساید خارجی کولرقرارگرفته است.

7-کندانسور ؟ 
کندانسور وسیله‌ی دیگری است که بخار جذب شده از محیط بیرون را به مایع تبدیل کرده و آن‌ها را خنک می‌کند تا کولر گازی دمای هوای محیط بیرون را به نسبت درجه حرارت تنظیم شده کاهش دهد.  

8-فن پروپلر؟برای رفع وانتقال مولکول های هوا روی سطح کندانسور به خارج ازسیستم وهوای محیط خارجی استفاده میگردد در روی رویه سایدخارجی موتورفن تعبیه شده است

     2- کولرگازی پرتال

کولرگازی پرتال یک نوع کولر است که قابلیت گرم وسرد کردن را دارد. که در محیط های کوچک قابل استفاده میباشد این نوع کولربصورت کنترل از راه دور است که ازیک مسیر به نسبت زیاد درجه را میتوان تنظیم کرد.دربرخی از مدلهای این نوع کولر دارای یک سیستم کنترل زمان هم میباشد که میتوان زمان های مشخصی را برای خاموش یا روشن کردن تعیین نمایید.

ویژگی کولرگازی پرتال؟نوع برق تک فاز وسه فاز-مصرف انرژی-وزن وابعاد-نوع کمپرسور-ظرفیت سرمایش وگرمایش-تعدادپنل عملکرددستگاه(سرمایش گرمایش)-میزان پرتاب بادفضای کم کولرگازی پرتال تحت پوشش قرارمی دهد-داشتن یانداشتن اینورتر-نوع گازمبرد-داشتن فیلتر-نوع اب وهوای سازگار-میزان صدای دستگاه-قیمت وهزینه-شرکت یابرند-درکولرگازی پرتال دوموتوروجود دارد که یکی ازانها جریان بادخنک را ازبالا انتقال میدهد  ودیگرجریان هوای گرم تولیدرا از پایین به پشت دستگاه خارج میکند که برای قراردادن گولرگازی پرتال نیاز به دریچه برای خروج جریان هوای گرم از کمپرسور داریم.

معایب کولرگازی پرتال؟صدای زیاد کولرگازی پرتال-قدرت کم بودن انهاست که نمیتوانیم زیاد روی انها حساب کرد-برای ورودهوای گرم به داخل فضای ان نیاز به لوله ی پلاستیکی برای خروج هوا-کوچک بودن کمپرسور وکم بودن ظرفیت حرارتی ان-برای خازج شدن هوایاید نزدیک پنجره باشیم-این نوع کولر نمیتوان فضای بیشتر از ۳۰متر را گرم یا سردکند

   3-کولرگازی اسپلیت

این سیستم یک نوع کولرگازی است که در واقع جدیدترین وپیشرفته ترین کولربشمار می آید.که پرفروش ترین نوع درجهان میباشد که به دوتکه بودن نیزمعروف است که نگهداری این نوع هم اسان است.

مزیت کولرگازی اسپلیت؟کم صدابودن-طراحی در ابعادمختلف-ظرفیت بالا-الوده نکردن هوا چون دارای فیلترضدآلرژی است-ظرفیت بالای برای گرم وسرد کردن محیط را دارد-برای هر واحد ساختمان جداگانه میشود نصب شود-دارای ترموستات دمایی میباشد-خنک کردن فضادرمدت زمان پایین- حجم کانال این دستگاه بسیاربالاتراز کولرگازی است به طوری که میتوانید با استفاده ازاین دستگاه یک اتاق ۵۰متری را به دمای متعادل برسانید.-مصرف برق آنهابسیارپایین میباشد-وبرچسب انرژی این سیستم(A)میباشد.

این نوع کولرازدو واحدمجزا تشکیل شده است ۱-یونیت خارجی که (کندانسینگ)نامیده میشود شامل کمپرشور وکندانسور است که درخارج ساختمان قراردارد.۲-یونیت داخلی که واحدتبخبر اواپراتور دران جای دارد.که این دویونیت توسط لوله مسی یا الومینیومی به همدیگرمرتبط میشوند که لوله باریکترمایع پرفشار را از کندانسینک یونیت به اواپراتور منتقل میشود ولوله باقطرزیاد گاز فشار را به کمپرسور منتقل میکند.این نوع کولرشامل دو مدل (معمولی:دورثابت)(اینورتر:دورمتغیر)هستند که فرق انهارا توضیح میدهیم.

درمدل معمولی بعداز آنکه دمای اتاق تا نقطه که توسط کاربرکاهش یافته باتوجه به سیگنال ارسالی به وسیله ترموستات کمپرسورخاموش شده و دوباره باگرم شدم هوای اتاق روشن میشود.اما درمدل اینورتر کولرگازی تازمانی که فن های دمنده کارمیکنند کولرروشن است کمپرسورخاموش نمیشودبلکه دور آن تازمانی که دمای اتاق بالانرفته به حداقل میرسد این تعداد که خاموش و روشن شدن کمپرسورکمترمیشودکه بجز کاهش مصرف برق باعث افزایش طول عمر کمپرسور وکاهش صدای کارکرد یونیت خارجی هم میشود به همین دلیل است که مدل اینورتر قیمت بالاتری ازمدل معمولی دارد

اجزای کولرگازی اسپلیت؟

کولر گازی اسپلیت دو بخش اصلی دارد: واحد درونی و واحد بیرونی، که به ترتیب در داخل و خارج اتاق قرار می‌گیرند.

اجزاء واحد بیرونی کولر گازی اسپلیت؟واحد بیرونی شامل کمپرسور، فن، کویل کاندنسور و کویل اسپنشن می‌شود.

فن هوا را به داخل کشیده و ماده خنک کننده را خنک می‌کند. کمپرسوراین ماده خنک کننده را به یونیت داخلی پمپ می‌کند. در اکثر کولرهای گازی این بخش درون یک جعبه مهروموم شده قرار دارد و نمیتوان موتور کمپرسور را از بیرون دید.

لوله‌های مسی؟لوله‌های مسی واحد داخلی و خارجی کولر گازی اسپلیت را به هم متصل می‌کنند. بسته به میزان فاصله دو واحد داخلی و خارجی، این لوله ها ممکن است کوتاه‌تر یا بلندتر باشند. هرقدر این لوله‌ها بلندتر باشند، ماده خنک‌کننده سرمای بیشتری از دست می‌دهد پس لوله‌ها باید عایق باشند و بهتر است خیلی طولانی نباشند.

اجزاء واحد داخلی کولر گازی اسپلیت

کویل خنک‌کننده در واحد داخلی قرار دارد و با فین‌های آلومینومی پوشانده شده تا سرما را به خوبی منتقل کند. ماده‌خنک کننده با دمای بسیار پایین وارد کویل خنک‌کننده می‌شود و هوای اتاق که با یک دمنده به این قسمت مکیده شده است را خنک می‌کند. هوای خنک به اتاق فرستاده می‌شود و ماده خنک کننده که حالا دوباره تبدیل به گاز شده است از طریق لوله‌های مسی به کمپرسور در واحد بیرونی بازگردانده می‌شود. فیلتر در نوع کولر گازی اسپلیت دیواری درست جلوی فویل خنک کننده نصب شده است

اینورترچیست وکاربردش در کولر گازی چه مفهومی دارد؟

اینورتر یا مبدل برق٬ کار تبدیل برق متناوب شهری(AC  ) به برق مستقیم DC) ) را انجام می دهد تا با تغییر فرکانس برق مستقیم بتواند دور موتور(کمپرسور) و دبی مبرد را کنترل کند و از خاموش و روشن شدن پیاپی کمپرسور(سیستم های متداول) جلوگیری کند.

نکته:دستگاه های اینورتر مرسوم برق DC را به AC تبدیل می کنند مثلا در گرفتن برق از پنل های خورشیدی اما در کولرهای گازی اینورتر برق AC رابه DC تبدیل میکند.

انواع کمپرسور کولرگازی
از نظر کلاس آب و هوایی، کولر گازی ها را می توان بر اساس آب و هوا و منطقه ی جغرافیایی، سه کلاس آب و هوایی ( T1 ) و خنک ( T2 ) و گرمسیری ( T3 ) وجود دارد. با این حساب مناطق گرمسیری کشور مانند استان های خوزستان و سیستان و بلوچستان و هرمزگان و کرمان و بوشهر بهتر است از کولر گازی تروپیکال tropical و کولر گازی دارای کمپرسور t3 استفاده کنند. t3 در واقع قابلیت کار کردن در دمای بالاتر از 47 درجه سانتیگراد و تا 57 درجه سانتیگراد را دارد و شرایط کار در محیط گرمسیری را دارند.

کولر گازی T1 یا به اصطلاح کمپرسور T1 ، کمپرسوری است که قابلیت کار کردن و خنک کردن دمای محیطی تا 47 درجه ی سانتیگراد را دارد و برای شرایط آب و هوایی معتدل و مرطوب کارآیی فوق العاده ای دارد. این کولر گازی برای مناطقی معتدل خزری، فلات غربی، شمال غربی و مناطقی که هوای نسبتا معتدلی دارند، گزینه ای بسیار مناسب و ایده آل است. با این تفاسیر متوجه شدید که تفاوت کمپرسور t1 و کمپرسور t3 در تحمل دما می باشد و کولر گازی t1 توانایی کارکردن در دمای بالای 47 درجه ی سانتیگراد را ندارد، حال آنکه کمپرسور t3 توانایی و تحمل دمای 57 درجه سانتیگراد را دارد.

در کل برای کولرگازی های مختلف از سه نوع کمپرسور استفاده می کنند. کمپرسور روتاری، کمپرسور اسکرول، کمپرسور پیستونی. کمپرسور اسکرول و کمپرسور پیستونی فقط t3 هستند و برای مناطق گرمسیری استفاده می شوند و  کولر گازی های دارای کمپرسور پیستونی و اسکرول t3 نیز می باشند. اما کمپرسور روتاری چنین نیست و هم در کولر گازی های T1 و هم کولر گازی های t3 استفاده می شود.

 

 کمپرسور کولر گازی چیست؟
قبل از اینکه به شرح انواع کمپرسور بپردازیم باید مشخص کنیم کمپرسور چیست و چگونه عمل میکند. کمپرسور یکی از اجزاء کولرهای گازی است که کارش فشرده سازی و متراکم کردن سیالات و گازها است در اسپیلت ها از نوعی گاز مخصوص به نام R22 استفاده می شود که با فشرده سازی توسط کمپرسور به سرعت دمای آن کاهش می یابد و تبدیل به مایع میگردد این گاز متراکم شده سبب ایجاد سرمایش میگردد.

حالا که با کار کمپرسور های کولر گازی  آشنا شدیم وقت آن است که با انواع کمپرسور آشنا شویم همان طور گفتیم کار فشرده سازی سیالات و گاز ها بر عهده کمپرسور است اما کمپرسور ها به روش ها و عملکرد های کاملا متفاوت عمل متراکم سازی را انجام میدهند در اینجا به شرح آن


 

کمپرسور روتاری کمپرسور روتاری یا دوار جایگزین مناسبی برای کمپرسورهای رفت و برگشتی هستند . سیال توسط چرخیدن غلطک های مارپیچی شکب متراکم می گردد. کمپرسورهای روتاری بازده بالایی دارند ، جای کمتری با اشغال می کنند و امروزه پیشرفت های زیادی در ساختمان آن ایجاد شده است .

در این نوع کمپرسور ها با گردش ۳۶۰ درجه ای تیغه ها عمل مکش و کمپرس ماده مبرد انجام می گیرد، بدین ترتیب که وقتی گاز از دریچه ورودی وارد کمپرسور می شود ، در اثر چرخش تیغه ها و برخورد پره ها با گاز آن را با فشار به سوی لوله های خروجی هدایت می کند.

 

 

2 – کمپرسور پیستونی (Reciprocating) :


این نوع کمپرسور جزو قدیمی ترین انواع کمپرسور به حساب می آیند که هم در کولر گازی و هم در یخچال استفاده می شوند. این نوع کمپرسور با حرکت پیستون داخل سیلندر ( مانند انواع ماشین ) کار می کنند. کولر گازی های دارای کمپرسورهای پیستونی قدرت بالایی دارند و برای مناطق بسیار گرم به دلیل تحمل گرمای بالا مناسب اند ولی به دلیل صدای بالا و بازدهی انرژی بسیار کم زیاد مقبول نیستند. ظرفیت کمپرسورهای پیستونی بین 18000 الی 36000 BTU می باشد و به دلیل عملکرد پیستونی آنها، به کمپرسور رفت و برگشت نیز معروفند.

 

3 – کمپرسور اسکرول ( اسکرال scroll) :


کمپرسور اسکرول، بدلیل ساختار درونی آن به کمپرسور مارپیچی هم معروف است. درون کمپرسور اسکرول، دو مارپیچ وجود دارد یکی ثابت و یکی متحرک بطوری که حرکت مارپیچ متحرک، در این فضا، موجب فشرده شدن گاز می شود. ظرفیت کولرهای گازی کمپرسور اسکرال، بین 24000 الی 96000 BTU است. این نوع کمپرسور راندمان انرژی و قدرت نسبتا مناسبی دارد ولی بیشتر در کولر گازی های با سایز بالا استفاده می شود.

 

4 – کمپرسور T3 تروپیکال :


این نوع کمپرسور جزو جدیدترین انواع کمپرسورهای کولر گازی است که در تمام سایزهای کولر گازی بسیار مقبول است. انواع سیستمهای اینورتر، دوال کمپرسورها و ... به راحتی بر روی آنها نصب و تقریبا در تمام شرایط آب و هوایی به راحتی کار می کند. قدرت و مصرف انرژی بسیار مناسبی دارند و تمامی برندهای معتبر مانند ال جی، دایکین، فوجیتسو جنرال ( اجنرال ) و ... برای ساخت وسایل تهویه مطبوع در دستگاههای خود از این نوع کمپرسور استفاده می کنند و در حال حاضر بیش از 70 درصد کولرگازی های (اسپلیت ) موجود در بازار از این نوع کمپرسور در انواع ساده و کم مصرف استفاده می کنند.

      

 

تصویر تعمیر کولر گازی
تصویر تعمیر کولر گازی
تصویر تعمیر کولر گازی
تصویر تعمیر کولر گازی
021-88175271